По думите на Джерард Басет – един от най-видните сомелиери в света – “истинският сомелиер не просто познава виното, но помага на околните да го разберат и оценят”. Езикът на виното, подобно на всички останали, се отличава със своите особености, a овладяването им открива път към невероятни сетивни преживявания.

В тази статия, с пътуване из различните винени стилове, ще ви запознаем с някои от най-важните термини, благодарение на които светът на виното вече няма да ви се струва далечен и чужд.

Защо е важно да познаваме различните стилове вино?

Умението да различавате отделните видове вина и техните вкусови характеристики крие редица предимства. За почитателите на гастрономическите удоволствия, то е чудесна предпоставка за създаването на класически или нестандартни съчетания на вино и храна и откриването на нови кулинарни хоризонти.

Истинските познавачи на виното знаят още и че всяка бутилка съхранява в себе си особеностите на даден регион и традициите на конкретен тип производство. Така, освен вкусово преживяване, виното е също и възможност да се докоснете до културните рамки на чужди страни.

сервитьор, предлагащ бутилка вино в ресторант

Речник на винения експерт

Описанието на виното не е изцяло субективно, а подчинено на конкретна терминология. Опознаването й носи разнообразие от практически ползи – от това да обясните какъв тип вино желаете да поръчате в някой ресторант до това по-лесно да разчитате етикетите в магазина. Ето и някои от най-популярните термини във винопроизводството, с които бихте могли да се сблъскате:

  • Сладост: Сладостта на винения вкус може да варира според съдържанието на остатъчни захари в състава.
  • Дъбов вкус: Този термин е свързан с дървесните нотки във вкусовите профили на много червени и някои бели вина, чието производство включва етап на отлежаване в дъбови бъчви. Колкото по-дълго отлежава виното, толкова по-ясно изразени са дъбовите елементи.
  • Сухота: Сухите вина се отличават с не толкова сладък вкус. Обикновено, в тях не се съдържат остатъчни захари от процеса на ферментация. В контраст, във вкусовия профил на повечето не сухи вина са доловими деликатни нотки на сладост. На много етикети, тази особеност е описана с френския термин за не сухите вина, “demi-sec”.
  • Тяло: Този термин се отнася както за вкусовите качества на виното, така и за естеството на неговата структура. Плътните вина се отличават със завладяващ и богат вкус и по-тежко тяло, създаващо усещане за мека плътност върху езика и небцето. Обикновено, този тип вина имат и по-високо алкохолно съдържание, съпоставени с вина с леко или средно тяло.
  • Съдържание на танини: Танините са растителни съединения, откриващи се в гроздовите ципи. Тяхното съдържание във виното афектира неговите вкусови характеристики, като би могло да придаде както усещане за сухота, така и за сочност (в зависимост от вида танини, характерни за използвания в производството сорт грозде).

Познанието на тези основни сомелиерски термини е ключово за доброто разбиране на отделните категории вина. Кои са те и по какво се различават, предстои да научите по-долу.

Видове вина и техните отличителни характеристики

Макар и в сомелиерството – подобно на всяка друга дисциплина – да съществуват някои изключения, повечето вина могат да бъдат разпределени в няколко основни групи.

Червени вина

Червените вина се произвеждат от тъмни сортове грозде, като в процеса на ферментация, мъстта се оставя в контакт с ципите, поради което този вид вина имат по-високо съдържание на танини. Това се отразява върху плътността на структурата, както и вкусовите качества на крайния продукт.

Цветът на червените вина може да варира от бледо рубинен до лилав, а ароматът – от плодов и флорален до по-пикантен. Обикновено, тези характеристики се определят както от сорта грозде, така и от техниката на производство и продължителността на процеса по отлежаване на виното.

Макар и повечето червени вина да се отличават с плътно тяло, съществуват и такива с по-лека структура. Популярни червени вина, които можете да срещнете в магазините и ресторантите, са: Мерло, Каберне Совиньон, Пино Ноар, Санджовезе и Сира (познато още и като Шираз).

Ако сте на лов за новото си любимо червено вино или търсите бутилка, с която да впечатлите своите гости, доверете се на едни от най-известните майстори в тази категория – италианците – и разгледайте нашата подбрана селекция автентични червени вина от Италия.

Бели вина

Съществува огромно разнообразие от бели вина, като характерно за тяхното производство е премахването на ципите от мъстта в процеса на ферментация, с цел запазване светлия цвят на виното. Обикновено белите вина са по-сухи, но в зависимост от използвания в производството сорт грозде, а също и техниката на производителя, някои са с по-изразена сладост.

Този вид вина също варират по отношение на плътност на тялото. При тях е малко вероятно да срещнете дървесни вкусови нотки, тъй като бялото вино рядко отлежава в дъбови бъчви. Ароматните букети обикновено са плодови и флорални или със сладникави нотки на ванилия, бадем и т.н. Послевкусът на бялото вино е лек, което прави продуктите от този тип подходящи за съчетание и с предястия и салати. Популярни видове бели вина, които може да откриете и при нас, са: Шардоне, Совиньон Блан, Пино Гриджо и Ризлинг.

чаши с различни стилове вино

Розета

“Розовата” категория вина добива особено голяма популярност през топлите сезони, но малцина са запознати с това как точно се произвежда розето. Красивият цвят на това вино се получава от строго контролиран контакт между мъстта и ципите, продължаващ между 2-20 часа. Колкото по-дълъг е престоят на ципите, толкова по-наситено розов е крайният цвят.

Повечето розета се отличават с леко или средно тяло, но съществуват изключения, в зависимост от техниката на производство. Ароматните букети и вкусовите профили най-често са плодово-флорални. Характерното за италианските региони розе е произведено от сорта Санджовезе и се отличава с наситено розов цвят и леко пикантен вкус, превръщащ го в перфектния партньор за италианската пица.

Пенливи вина

Пенливите вина могат да бъдат червени, бели и розета, като характерното за тях е това, че са газирани. Често асоциирано с този вид вина е името на бенедиктския монах Дом Периньон, за когото се вярва, че – вкусвайки първото шампанско в края на 17 век – възкликва “В момента вкусвам звездите!”.

Производството в тази категория включва етап на вторична ферментация, в който към продукта се добавят захар и мая. Вината се отличават с леки тела и плодови ароматни нотки. Популярни пенливи вина са: Шампанско, Просеко, Кава и Ламбруско.

Десертни вина

Десертните вина са богати на вкус и се отличават с подчертани сладки вкусови елементи. Най-често, тези вина са силно концентрирани и изпъкват с плътно тяло и плодови аромати. Важно е да се подчертае, че не всички сладки вина могат да бъдат класифицирани като десертни. Популярни имена от тази категория са: Порт, Шери и италианското Москато. Ако търсите идеалния сладък завършек за своята трапеза, разгледайте изкусителните предложения от нашата колекция.

А докато се наслаждавате на автентичния италиански вкус, нашият екип ще продължава да събира още любопитни факти и новини от необятния свят на виното и да ви предоставя неповторими продукти за звънки наздравици.

ПРОМОЦИИ ВСЕКИ МЕСЕЦ

Абонирайте се и пестете

Възползвайте се от предимствата на истинските познавачи. Регистрирайте се за нашия месечен бюлетин за ексклузивен достъп до изкушаващи оферти и актуални новини.