Всеки страстен почитател на качествените вина със сигурност е добре запознат със значението на избора на подходящата чаша, чрез която ще може да изпита цялостна наслада от палитрата на вкусовите характеристики на различните видове вина.
Хубавото вино винаги се нуждае от подходящата стъклена или кристална форма, чрез която да завладее сетивата ви по възможно най-приятния начин.От древността до наши дни чашите за вино са еволюирали значително по отношение на материалите, от които се изработват, разнообразието на формите си и вида на вината, за чиято консумация са предназначени.
Останете с нас до края на статията, за да обогатите познанията си за всички тези подробности и да научите как да подбирате по-лесно подходящите винени чаши според избора си на видовете вина, които им съответстват.
Съдържание
Съдържание
Кратка история на чашите за вино
Историята на чашите за вино е толкова стара, колкото и историята на алкохолните напитки. Най-ранният тип съд за консумация на вино, за който са налични данни, са печените глинени бокали, които за първи път се използват от иберийците в епохата на плейстоцена. Бронзовата епоха донася дървени и бронзови чаши в домакинствата на нашите предци, а в ранните дни на Римската империя императорите и сенаторите пият вино в сребърни, оловни и глинени чаши, характерно украсени с катерлива лоза с листа и пъпки.
Първите прозрачни винени чаши
Прозрачни стъклени чаши се използват за първи път за пиене на вино след 1000 г. Въпреки това до 1600 г. човечеството продължава да използва разнообразни съдове за тази цел. Стъклените чаши във вида, в който ги познаваме, вероятно се появяват около 1400 г. във Венеция. По това време Венеция е водещ производител на стъкло чрез метода на издухването. Венецианците разработват специална технология за пречистване на алкалния си източник и започват да произвеждат изключително чистата и търсена форма на прозрачно стъкло, наречена „кристало“. При пречистването на суровините си обаче те премахват не само елементите, причиняващи обезцветяване, но и някои от стабилизаторите, придаващи издръжливост на стъклото, като например варовика. Така тези първи чаши за вино от прозрачно стъкло започват да се разпадат доста бързо в среда с нормален въздух. Влагата причинява изпускане на алкалните елементи от стъклото, което води до появата на поредица от много фини пукнатини и разпадане на чашите.
През 17-ти век по примера на венецианците и англичаните създават своя собствена стъкларска индустрия. Решаващ момент в развитието на английското стъклопроизводство настъпва, когато Кралският флот задължава производителите на стъкло да спрат да изсичат дъбови дървета, за да разпалват огъня в пещите си, тъй като изчерпват необходимите гори за строителството на кораби. Така английските стъклопроизводители започват да използват морски въглища, които изгарят до много по-високи температури, и създават по-горещи пещи, а това незабавно укрепва стъклото.
През 1670 г. английският стъклопроизводител Джордж Рейвънскрофт се ангажира със задачата да се опита да направи стъклото още по-здраво и по-красиво. Той добавя оловен оксид и кремък към сместа, което подсилва здравината на стъклото и му придава вид на кристал. Ефектът се постига благодарение на влиянието на оловния оксид върху преминаването на светлината през стъклото, поради което различните цветове на светлината се движат с различна скорост при своята дисперсия.
Нови традиции в поднасянето на виното
До началото на 18 век чашата за вино се държи далеч от пиещия и му се поднася от неговия лакей или камериер, но към края на 18 век бутилката и чашата за вино се превръщат в част от трапезата за вечеря, а така се поражда и желанието за производство на по-елегантни и изискани чаши за вино.
Особено важен момент в производството на чаши за вино настъпва през 1903 г., когато в Америка се разработва автоматичната машина за издухване на стъкло. От тогава всички чаши за вино, с изключение на най-високия клас, започват да се произвеждат чрез автоматизация.
Но може би най-забележителният етап в еволюцията на чашите за вино настъпва с естетическия скок, направен през 50-те години на 20 век, когато техните размери и форми се развиват до добре познатите им съвременни разновидности. Началото се поставя през 1958 г. Тогава наследникът на основаното в Бохемия през 1756 г. семейно предприятие за производство на кристални чаши и декантери за вино Riedel – Клаус Ридел – за първи път в историята на чашите за вино разработва и започва да произвежда чаши, проектирани да подчертават нюансите на конкретен сорт грозде – Пино Ноар. Именно Ридел пръв стига до заключението, че „ароматът, вкусът, текстурата, финалът и удоволствието от виното се увеличават максимално чрез използване на правилния инструмент за конкретното вино“. Малко по-късно компанията Riedel представя цяла серия от чаши за вино, които са елегантни в своята простота и до голяма степен са лишени от орнаменти, но се отличават с разнообразните си форми и предназначения.
Така постепенно формите и частите на чашите за вино еволюират до съвременното си многообразие. По-долу ще намерите подробна информация за тяхното устройство, а също и за ролята, която отделните им части изпълняват.
Анатомията на чашите за вино: как са устроени те и каква роля изпълняват частите им?
Стандартното устройство на чашите за вино включва следните 4 части: основа, стъбло, овална част и ръб.
Основата е тази част на чашата, чието предназначение е да осигурява стабилност при поставянето й върху масата или друга повърхност.
Стъблото свързва основата с овалната част и служи за задържане на чашата в ръка. Освен че дължината му определя височината на чашата, то осигурява и възможността тя да се хване, без да се увеличи температурата на виното в нея заради топлината на човешката ръка. За да усетите оптималния вкус на виното, трябва да държите чашите за вино с дълго стъбло възможно най-близо до основата.
В овалната част се налива самото вино. Тя трябва да е с достатъчно голям размер, за да се завърта виното по всички стени на чашата безпроблемно и без да се разлива. Стремете се да пълните около една трета от чашата – до мястото, където овалната част е най-широка – за да осигурявате максимален контакт на виното с въздуха. Овалната част често се заостря нагоре, за да концентрира и насочва ароматите към носа ви. Това ви позволява да въртите виното в чашата за допълнително освобождаване на ароматите, без да изцапате дрехите си.
Специалистите вярват, че и ръбът на чашата играе много важна роля. Ако чашата е изработена от дебело стъкло, тя се счита за среден или нисък клас. Най-тънките чаши са кристални и ръбчетата им са съвсем тесни, което не влияе пряко върху вкуса на виното, но помага на пиещия да го усети по-лесно. Размерът и формата на ръба насочват виното към идеалната зона на небцето. Тесните ръбове позволяват на виното да тече към определена част от езика, подчертавайки или намалявайки специфични нотки от него, а също така задържат ароматите вътре в чашата и насочват носа ви навътре, поддържайки обонянието ви ангажирано. Така те осигуряват най-доброто изживяване при дегустация, тъй като виното преминава безпроблемно от чашата към небцето.
Кои са най-подходящите чаши за червени вина?
Тъй като за червените вина е необходимо повече пространство, за да могат те да „дишат“ и да отделят ефективно ароматите си, чашите за тях се изработват с по-широка овална част в сравнение с чашите за бяло вино и розе. Формата им позволява да усетите едновременно киселите, горчивите и таниновите нотки, характерни за червените вина. Така техните красиви плодови, флорални и минерални аромати и вкусове се смекчават и създават балансирано и приятно изживяване при дегустация. Червените вина обикновено се сервират в два основни вида чаши – за „Бордо“ и за „Бургундия“.
Чаши за „Бордо“
Чашите за „Бордо“ са по-високи от тези за „Бургундия“, което позволява да увеличавате максимално изложената на въздух повърхност на виното, докато въртите течността нагоре към ръба на чашата. Формата на чашата за „Бордо“ също така помага да се намалят ефектите на танините, като концентрира виното към задната част на езика ви. Тъй като виното „Бордо“ се произвежда от грозде с по-дебела обвивка, за него е най-добре да се завърти и да се остави да „подиша“ в чашата преди консумация.
Чаши за „Бургундия“
Чашите за „Бургундия“ се изработват с изпъкнала форма на овалната си част, което им позволява идеално да улавят ароматите на плътните червени вина. Освен това те балансират интензивността на виното. Тъй като виното „Бургундия“ се произвежда от грозде с по-тънка обвивка, то не изисква да го въртите дълго време в чашата, за да можете да се насладите на ароматите му. Тесният ръб на тези чаши също смекчава киселинността, като насочва виното към центъра на небцето ви.
Кои са най-подходящите чаши за бели вина и розе?
За разлика от червените вина, чиито вкусови качества се освобождават допълнително чрез окислението при престоя им в контакт с въздуха, белите вина не изискват твърде дълго взаимодействие с кислорода в помещението след наливането им в чашата, тъй като това може да компрометира ярките им вкусови характеристики. Поради тази причина чашите за бяло вино се изработват с тясна овална част, но все пак с достатъчен обем, който да способства за разгръщането на букета им от аромати. Тясната овална част и тесният отвор на чашите за бяло вино също спомагат да се запази бялото вино охладено. Виното се фокусира върху центъра на езика, за да се подчертаят леките му вкусови нюанси, като същевременно се смекчават всички киселинни нотки.
Белите вина най-често се сервират в чашите за „Совиньон Блан“ или „Шардоне“.
Чаши за „Совиньон Блан“
Чашите за „Совиньон Блан“ имат високо стъбло и по-малка овална част, която леко се стеснява към ръба. Тази форма помага да се концентрират плодовите аромати на виното, а отворът на чашите ги насочва елегантно към носа и предната част на устата. Характерните за „Совиньон Блан“ минералност и свежест също се запазват. Формата на чашите насочва виното директно към центъра на вкусовите рецептори, което подсилва свежестта му и създава усещането за омекотяване на глътката.
Чаши за „Шардоне“
Чашите за „Шардоне“ са с по-голяма овална част, която балансира дъбовите нотки на този вид бяло вино. В този случай по-голямата повърхност, която е изложена на въздух, позволява на виното да разкрие още от вкусовите си качества. Широкият отвор разпределя равномерно виното по небцето и така поставя акцент върху сложните му вкусови пластове.
Чаши за розе
Подходящите чаши за консумацията на розе се избират в зависимост от отлежалостта на конкретното вино. Те се делят на чаши за младо розе и чаши за отлежало розе. Младото розе обикновено се сервира в специалните за него чаши с разширяващ се отвор или в стандартните чаши за бяло вино. Разширяващият се отвор на специалната чаша извлича свежия аромат на виното и го насочва към върха на езика, като се фокусира върху най-чувствителните му вкусови рецептори. По-отлежалото розе най-често се сервира в леко заострена чаша с къса и заоблена овална част и дълго стъбло. Това помага за изтласкване на аромата към ръба на чашата, което ви позволява да изпитате цялостната наслада от вкуса му.
Ние от Stagioniwine силно се надяваме този пътеводител из света на чашите за вино да се превърне в полезен ориентир за вас при търсенето и избора на подходящите чаши за вината, които желаете да консумирате. А ако вече сте си набавили разнообразни комплекти от чаши и непрестанно търсите нови вина, които все още не сте опитвали, със сигурност не трябва да пропускате да разгледате и нашата специално подбрана селекция от оригинални италиански вина за истински ценители.
ПРОМОЦИИ ВСЕКИ МЕСЕЦ
Абонирайте се и пестете
Възползвайте се от предимствата на истинските познавачи. Регистрирайте се за нашия месечен бюлетин за ексклузивен достъп до изкушаващи оферти и актуални новини.