Почти всеки човек носи спомен за момент, в който дадена бутилка вино го е впечатлила толкова много със своите вкусови качества, че си е спечелила място на всяка специална трапеза. Представете си вашата такава бутилка. Някога чудили ли сте се какво е направило вкуса й така уникален и незабравим? В тази статия, предстои да ви покажем, като ви поканим на една дигитална разходка с начална дестинация – неповторимо красивите лозя на Италия.

Лозата – първият “дом” на виното

Всяка бутилка вино се отличава със свой собствен характер, чието формиране започва още от лозата, върху която растат гроздовете. В света на сомелиерството, съвкупността от характеристиките, определящи вкусовите качества на гроздето, е известна още като “тероар”. Този френски термин обхваща не само географския регион, в който се отглежда реколтата, но и фактори като:

  • климат и надморска височина;
  • изложение на лозята;
  • качество и степен на замърсеност на почвите;
  • ниво на почвена влага;
  • наличие на горски масиви или водни басейни в близост до лозята и др.

Всеки сорт грозде развива напълно своите вкусови качества в различни условия. Затова и в процеса на производство, всички фактори, съставляващи понятието “тероар”, се следят с огромно внимание.

лозар, събиращ гроздове в кошница

Събиране на реколтата

Подходящото време за бране на гроздето трябва да бъде внимателно подбрано, така че да се подсигури идеален баланс между сладостта, киселинността и танините. В противен случай, виното може да се получи твърде сладко или с прекалено висок процент алкохолно съдържание.

Съществуват различни методи на събиране на реколтата. Много масови производители избират да машинизират процеса, като този подход е характерен най-вече в случаите, в които е необходимо да се обработват големи по площ лозя. Други избират да се придържат към традиционната ръчна беритба, която позволява подбора на най-добрите плодове и гарантира опазването на по-деликатните сортове грозде.

Ако някога сте искали да се докоснете до магията на беритбата, ви препоръчваме този сезон да се потопите в романтичните пейзажи на Тоскана, където събирането на реколтата всяка година привлича туристи от цял свят. Много дребни производители из целия регион отварят вратите на винарните си, за да запознаят отблизо своите посетители с тайните на занаята и да споделят любовта си към виното. Събитията продължават до края на октомври и са перфектната възможност да отпиете глътка от уникалната атмосфера на италианската култура.

Традиции и иновации в обработката на гроздето

Обработката на събраната реколта е етап във винопроизводството, отличаващ се с богати история и традиции. В миналото, извличането на сладкия плодов сок е ставало чрез пищни ритуали, през които млади девойки са тъпкали гроздовите зърна с боси крака. Макар и вече изместена от съвременните машинизирани техники, тази практика все още се среща в някои региони на Италия.

В зависимост от сорта грозде, който се обработва, този етап от производството може да включва пресоване, при което зърната остават в контакт с люспите или такова, при което те се премахват почти изцяло. Първият подход най-често се прилага в създаването на червените вина, чийто цвят се получава именно чрез продължителния контакт с люспите по време на ферментацията.

Магията на ферментацията

Ферментацията на гроздовия сок е процес, в който науката среща изкуството. Именно тук започва трансформацията на плодовите сокове във вино, като към мъстта се добавят специални дрожди. За да се разгърне оптимално вкусовият профил на дадено вино, ферментацията трябва да бъде строго контролирана от производителя. Нейното протичане зависи от много фактори, сред които основни са:

  • Температура: Твърде високите температури водят до унищожаване на дрождите, докато твърде студените изобщо не позволяват тяхното активиране. Идеалните температурни условия за ферментация за повечето червени вина са между 20-22 °C, а за белите – между 15-18 °C.
  • Вид на съхранителните резервоари: По време на ферментацията, мъстта може да се съхранява в специални резервоари от неръждаема стомана, които са подходящи за запазването на свежите плодови нотки във вкусовия профил на виното. Някои производители избират да оставят мъстта в традиционни дъбови бъчви, които добавят дълбочина и комплексност към вкуса на крайния продукт.
  • Ниво на захарите: Подобно на температурата, нивото на захарите е още един критичен за производството фактор, който изисква ежедневен мониторинг. Когато то достигне 0%, ферментацията се счита за завършена.

винарна с бъчви, в които отлежава виното

Отлежаване на виното

Отлежаването е периодът, през който виното започва да придобива индивидуален характер – той може да продължи от няколко месеца до няколко години. По-свежите и плодови вина най-често се оставят да отлежат в стоманени резервоари, докато вината с по-тежък вкусов профил обикновено отлежават в дъбови бъчви, където плодовите нотки на гроздето се интегрират с пикантни и дървесни нюанси. С омекването на танините по време на този процес, виното придобива по-гладка структура и формира своите дълбочина и индивидуалност на вкуса.

Избистряне на продукта

Ако сте почитател на качествените вина, знаете, че едно от техните характерни качества е липсата на мътни утайки, замърсяващи напитката. Тя се постига именно чрез избистряне и стабилизация на продукта с помощта на желатини или бентонит. През тези процеси, които обикновено протичат между 7-10 дни, се отстраняват всички твърди частици и нестабилни протеини, останали във виното след предхождащите етапи на производство.

Тайните на бутилирането

Бутилирането е последната стъпка във винопроизводството, като различните видове вина се съхраняват в различни по форма и размер бутилки. Видът на тапата, с която бутилката е затворена, също загатва за характера на виното. Корковите тапи, например, пропускат минимални количества кислород в бутилката, което ги прави популярен избор за вината с високо съдържание на танини, чието омекване се стимулира именно чрез контакт с кислород. Белите и плодовите червени вина пък имат нужда от плътна изолация. Това помага да се запази свежестта на вкусовете им. За тази цел, производителите използват навлезлите в употреба през средата на 20-ти век алуминиеви капачки, които предполагат, че виното трябва да се консумира младо.

С бутилирането, процесът по създаването на любимото ви вино е завършен и то е готово да достигне до вашия дом, за да бъде споделено с най-близките хора. Ако ви е любопитно да научите повече за пътя на нашите автентични италиански вина от лозата до вашата трапеза, разгледайте дигиталната ни колекция, където можете да опознаете в детайл техниките на производство за всеки продукт. А през това време, ние от Stagioniwine оставаме посветени на мисията си да превръщаме майсторството на редица италиански винопроизводители в неразделна част от вашите специални моменти.

ПРОМОЦИИ ВСЕКИ МЕСЕЦ

Абонирайте се и пестете

Възползвайте се от предимствата на истинските познавачи. Регистрирайте се за нашия месечен бюлетин за ексклузивен достъп до изкушаващи оферти и актуални новини.